Here is... Competition Awards.
Competition Awards 2019-2020

COMPETITION AWARDS 2019-2020

HANDEL : WATERS : COMPETITION WINNER GROUP (1ST PLACE ELITE JR LARGE GROUP DIVISION AT STARBOUND) – UMBER DHILLON, KARINA LI, MIA MOORE, GIA OH, ASHA PARK, ISABELLA TJOE, ALEXIS WONG, SOFIE WOO, CHERYL XU, JESSICA XU


Medicine : Competition winner group (Gold in California Dance classic, invite to Finals YAGP) – Maxim Agustin, Sophie Byeon, Madeline Chaplan, Sidney Choi, Umber Dhillon, Jasmine DiOrio , Chloe Hong, Amanda Luo, Chloe Nguyen, Hailey Noll, Daphne Olsen, Melia Varela 

Kill the Lights : Competition winner Duet  (EliteGold Elite Division at StarBound)- Alicia Pak,  Daniella Patterson 

Emergency: Competition winner group (9th Place Intermediate Teen Small Group Division at Starbound) — Vanessa Anderson, Lauren Beck, Sabine Chang,  Alicia Pak, Daniella Patterson  

I Am Lady:Competition winner solo  (1st Place Elite Division at StarBound)- Asha Park

Shine Bright Like A Diamond : Competition winner solo (Silver in California Dance classic) – Asha Park

Wind beneath my Wings : Competition winner solo (Gold in California Dance classic) – Mia Moore

VARIATION OF PAQUITA : Competition winner solo (Honorable mention in California Dance classic) (10th Place EliteGold intermediate Division at StarBound)-Gia Oh

DIE KLEINE KELLENFEE : Competition winner solo (Honorable mention in California Dance classic)- Jessica Xu 

SILVER FAIRY VARIATION: SLEEPY BEAUTY- (1st Place Elite Category at StarBound)(the scholarship to NYDE)- Melia Varela

Warrior : Competition winner solo (honorable mention in California Dance classic),   And (9th Place Elite Division at StarBound)(the scholarship to NYDE)- Melia Varela

You Say:  Competition winner solo  (4th Place Intermediate Division at StarBound) – Isabella Tjoe

Ashes:Competition winner solo  (EliteGold Elite Division at StarBound)- Madeline Pak

River Flows Within You : Competition winner solo (honorable mention in California Dance classic)(EliteGold Elite Division at StarBound)- Tessa Baylies

HARLEQUINADE VARIATIONS : Competition winner solo (EliteGold Elite Division at StarBound)- Tessa Baylies

People Help the People : Competition winner solo  (EliteGold Elite Division at StarBound)- Sophie Byeon

THE FLAMES OF PARIS VARIATIONS:: Competition winner solo  (EliteGold Elite Division at StarBound)- Sophie Byeon 

SOMEONE YOU LOVED: Competition winner solo (Bronze in California Dance classic) –  Umber Dhillon

RAYMOND : Competition winner solo (Honorable mention in California Dance classic) –  Umber Dhillon

Competition Awards 2018-2019

2018-2019 Competition Team Result
Ocean Waves: Competition Jr small group winner(1st Place Elite Division at Spotlight) — Sophie Byeon, Sidney Choi, Umber Dhillon, Chloe Nguyen, Melia Varela

Never Enough: Competition Jr Large Group Winner (Top Score Energy Division at EnerGy, 1st Place Elite Division at StarBound) — Maxim Agustin, Tessa Baylies, Lauren Beck, Jasmine DiOrio, Chloe Hong, McKenna Kelly, Lauren Lee, Allyson Luo, Chloe Neo, Hailey Noll, Daphne Olsen, Alicia Pak, Madeline Pak, Daniella Patterson, Marie Shvakel, Barrett Smith

Flames of Paris: Competition winner solo (Honorable mention in California Dance classic, 1st place Elite Division at Spotlight) — Umber Dhillon

Swan lake Odette variation: Competition winner solo (2nd Place Power Division at Energy) — Karina Li
 

GAMZATTI: Competition winner solo (3rd Place Future Division at Spotlight) — Chloe Neo

Paquita variation: Competition winner solo (MISS JUNIOR ENERGY, 3rd Place Energy Division at EnerGy, MISS TEEN SPOTLIGHT) — McKenna Kelly

La Bayadere variation: Competition winner solo (1st place Novice Division at Spotlight) –Sophie Byeon

Dancing in the streets: Competition Jr small group winner (Top Score Energy Division at Energy, 1st Place Elite Division at StarBound) –Sidney Choi, Umber Dhillon, Amanda Luo, Asha Park, Melia Varela, Cheryl Xu, Ana Sofia Zalman

Flower’s Festival: Competition winner solo (2nd Round Top 12 at YAGP) –Tessa Baylies

La Fille Mal Gardee: Competition winner solo (Bronze in California Dance classic, 2nd Place Energy Division at EnerGy) — Amanda Luo

Doll dance: Competition Petite Trio winner (1st Place Elite Division at StarBound,1st Place Elite Division at Spotlight) — Karina Li, Mia Moore, Asha Park

Grown: Competition winner solo (2nd Place Elite Division at StarBound) — Umber Dhillon

Titanium: Competition winner solo (Honorable mention in California Dance classic, MISS PETITE ENERGY, JUDGES TECHNIQUE AWARD, 1st place in Energy level EnerGy)
— Melia Varela

Worth It: Competition winner solo (2nd Place Elite Division at Spotlight) — Asha Park

This is me:Competition winner solo (Gold in California Dance classic,1st Place Power Division at Energy, 3rd Place Competitive Division at StarBound, 3rd Place Future Division at Spotlight) — Sidney Choi

Came here for love: Competition winner solo (MSA AWARD RECIPIENTS, 2nd Place Energy Division at EnerGy, Judges Stunning Potential Award at Spotlight) — Madeline Pak